
TMS & JUS
Želja po vključitvi dirkalnikov Tomos v našo kolekcijo grafik in navdušenje nad njimi sta bila prisotna že od samega začetka projekta JUS, kljub temu, da nismo ravno veliki poznavalci dirkalnikov in smo bolj domači z njihovim tovarniškim programom, kot so Tomos Automatic, APN 4 in drugi "civilni" mopedi. A naša prevzetost nad tekmovalnimi motorji izhaja predvsem iz njihovega dizajna, tehničnih rešitev, zmogljivosti in, ne nazadnje, uspehov, ki so jih dosegali tudi na mednarodnem prizorišču.
Naš nekoliko zapozneli vstop v svet Tomosovih dirkalnikov je bil predvsem posledica pomanjkanja tehničnih podrobnosti o teh motorjih. Splet in drugi nam dosegljivi viri so namreč precej skopi s kakovostnimi fotografijami, opisi ter podatki. Prav tukaj pa nam je na pomoč priskočil Tehniški muzej Slovenije (TMS), na čigar povabilo k sodelovanju smo se z veseljem odzvali. TMS, ena najuglednejših ustanov te vrste v tem delu Evrope, je za nas izredno pomemben in pravzaprav naraven partner. Naše raziskovalno delo, ki je osnova za ustvarjanje grafik, je na ta način močno olajšano, poleg tega pa sodelovanje s takšno institucijo doda tudi verodostojnost.
Naše prvo sodelovanje je obrodilo sadove v novi grafiki TOMOS D7, ki je, tako kot večina naših grafik, predstavljena v strojniški maniri (stranski ris) in izrisana do zadnjega detajla. Pri tem nam je bila v veliko pomoč bogata zbirka Tehniškega muzeja Slovenije, ki v muzeju v Bistri hrani tudi legendarni dirkalnik Tomos D7. Na ta način so na dirkalniku lepo vidne podrobnosti, kot so oklep, zobniki, pogonska veriga, akumulator, obese in številni drugi elementi.


Tomos D7
"Tomos D7 je bil prvi dirkalnik podjetja, pri katerem so uporabili poliester za izdelavo rezervoarja, sedeža in aerodinamičnega oklepa, inovacija je tukaj namreč v uporabi poliestra za celovito izvedbo rezervoarja, sedeža in okelpa, ki je nameščen na cevni okvir, kar ga razlikuje od predhodnika D5 s klasičnim, "polnim" okvirjem. Taka zasnova je močno prispevala k zmanjšanju teže motocikla. Njegovi dve posebnosti sta bili inovativna konstrukcija motorja, ki je omogočala hitra popravila in dvojni vžig, kar je bilo za tisti čas napredno in redko uporabljeno pri tako majhnih motorjih. Svoje ime pa je motocikel dobil po svojih sedmih prestavah.


Janko Štefe
Janko Štefe je bil med letoma 1960 in 1970 eden najbolj prepoznavnih motociklističnih dirkačev v Evropi. V kategorijah do 50 in 125 ccm je redno osvajal naslove jugoslovanskega državnega prvaka in bil obenem prvi Slovenec, ki je osvojil točke na prestižnih tekmah svetovnega prvenstva.
Njegova tekmovalna pot je tesno povezana s koprsko tovarno Tomos, kjer so zgodaj prepoznali njegov talent in ga uvrstili v tovarniško ekipo. Kot tovarniški dirkač je osvajal piste z legendarnimi modeli D5, D6, D7 in D9. Prav z modelom D7 pa je dosegel nekatere svoje najvidnejše rezultate in večkrat prekosil konkurenco tudi v razredu do 125 ccm.
Ob njegovi 80. letnici, ki jo obeležuje letos, bo TMS predstavil omejeno serijo JUS grafik z motivom dirkalnika Tomos D7, ki bodo opremljene z njegovim podpisom. Grafike bodo na voljo 8. aprila 2025 na posebnem dogodku v muzeju v Bistri. Ob tej priložnosti bomo poleg predstavljenega dirkalnika priča tudi zanimivim zgodbam našega šampiona – iz prve roke.
Občasno razstavo v Bistri so pripravili v Medobčinskem muzeju Kamnik skupaj z Tehniškim muzejem Slovenije.

