“Dodajte v JUS zbirko še Obodin hladilnik, ki smo ga proizvajali na Cetinju in bodite ponovno del FLUID design festivala.” Tako nas je v telefonskem pogovoru, malo za šalo, malo zares nagovorila Ana Matić, profesorica na Akademiji likovnih umetnosti, idejni vodja ter motor tega odličnega mednarodnega festivala, ki se je tokrat odvil že enajstič. In naša JUS zbirka plakatov je tako postala bogatejša še za enega člana. Tokrat se je pridružil hladilnik OBODIN C130.
Kot smo že uspeli ugotoviti pred leti, ko je JUS projekt prvič gostoval na Cetinju, se je tudi tokrat izkazalo, da je FLUID design festival izjemen gostitelj in profesionalni organizator. Potekal je pod taktirko strokovnosti ter v duhu povezovanja, prijateljstva in regionalnega sodelovanja. Tako med študenti, kot tudi govorci je bilo na festivalu moč slišati in videti posameznike iz Beograda, Sarajeva, Zagreba, Splita, Ljubljane, Trebinja in ostalih krajev bivše Jugoslavije.
Vsakodnevno dogajanje, polno izletov, razstav in delavnic, se je prepletalo z bogatim festivalskim programom in strokovnimi mednarodnimi govorci. Študentje in ostalo občinstvo smo tako lahko poslušali Boruta Vilda, Karla Stockerja, Marijo Đorđević, Juana Carlosa Roblesa, Stephena Reicherja, Nejca Praha, Emila Kozoleta in druge.
Glavna tema festivala je bila identiteta in njen pomen na področju razlikovalnosti in prepoznavnosti ter njena vloga v socialnem, političnem in zgodovinskem kontekstu. Na ta način je tudi naša razstava JUS plakatov odpirala vprašanja vloge danes kultnih izdelkov in blagovnih znamk, ki so nastale v času socialistične Jugoslavije. Zakaj emocionalna vrednost teh produktov z leti raste in kakšna je povezava med njimi ter tedanjo politično ureditvijo države, ki je nastajala v tranziciji iz nerazvitega podeželja v moderno industrijsko družbo. Vse to so bile teme zanimivih razprav v ugledni družbi akademikov, umetnikov, oblikovalcev in drugih prijateljev festivala.
Ne moremo pa tudi mimo dejstva, da je celoten dogodek zakrožila pregovorna gostoljubnost, duhovitost in pristnost odgovornih ljudi s Cetinja, ki so skrbeli, da smo si gostje lahko na izletih ogledovali čare in znamenitosti neokrnjene Črne gore, kot so Lovćen, Njegoši, reka Crnojevića, Skadarsko jezero in Boka Kotorska, do katerih smo se vsakič pripeljali s krajšimi ali daljšimi postanki po domačih krčmah, kmečkih turizmih, vinotekah, kjer smo utrjevali poznanstva in sklepali nova prijateljstva.
Dragi Fluid, hvala za vse!
Darko & Marko
P. S.: Dragi prijatelji, vam pa toplo priporočamo obisk Črne gore, kjer boste na določenih krajih ugotovili, da JUS standard še ni preživet. Kar je dobro. In pozor! Ni nujno, da greste samo na morje. Biseri se skrivajo v notranjosti!