Izjemni dosežki na področju oblikovanja in tehnike so del pozabljene kulturne dediščine nekdanje Jugoslavije. Gre za modernistično arhitekturo, kakovostno in oblikovno zanimive izdelke smiselno umeščene v tedanji čas in prostor. Originalni, dostopni in uporabni izdelki so nastali kot plod domačega znanja in so bili predvsem namenjeni večinski populaciji, tako imenovanemu delavskemu razredu.
JUS je umetniški projekt, ki smo ga poimenovali po znani kratici za jugoslovanski standard. Naša ideja je, da s projektom JUS spodbudimo in spomnimo mlade avtorje, inženirje, oblikovalce in celotno javnost, da je bil takratni odnos do ustvarjanja, oblikovanja in izdelovanja pravzaprav napreden in sodoben.
JUS na izviren in grafično dovršen način predstavlja dosežke naše polpretekle tehnične dediščine, ki je zaznamovala obdobje našega otroštva in odraščanja. Le kdo od naše generacije se ne spomni hladilnikov Gorenje, Tomos motornih koles, šivalnih strojev Bagat, da o legendarnem Fičku niti ne govorimo.
Avtorja celotne ideje in JUS ilustracij sta Darko in Marko Miladinović. Brata Miladinović, ki na področju vizualnih komunikacij, oblikovanja in ustvarjanja novih blagovnih znamk, delujeta že več kot 25 let, sta svoje znanje in ljubezen do retro oblikovalskih rešitev iz časa socialistične Jugoslavije, tokrat združila v projektu JUS. Raziskovanje pozabljene in velikokrat zavržene dokumentacije kultnih izdelkov in kasneje ilustriranje izbranih artiklov, lahko poganja le velika strast do oblikovanja in retro-šik kulture.
Entuzijastični ekipi JUS se s časom pridružujejo tudi novi zanesenjaki in ljubitelji. Tako se je skupini pred časom pridružil tudi arhitekt Gregor Zupan, ki pomaga pri ilustriranju JUS izdelkov in Tina Miladinović, ki skrbi za prodajo, digitalno podporo in prisotnost na socialnih medijih.
“Oživljamo spomin na kultne izdelke, ki so nas včasih spremljali na vsakem koraku.”
Projekt JUS predstavlja kultne domače izdelke, katere je moja generacija cinično zanemarjala in se raje odločala za tuje, saj se nam je v naši primitivnosti zdelo, da bomo na ta način več vredni. »Tujega nočemo, svojega pa ne damo« smo razumeli kot floskulo, »bratstvo in enotnost« pa kot dolgočasno in obrabljeno frazo, s čimer smo dokazali zgodovini, da pravzaprav nismo bili vredni tistega, kar smo imeli. Zato je ta projekt še toliko bolj pomemben, saj ponuja navdih za nove generacije, za našo pa opomin.
Vsako področje ima svoje predmete. Mi smo imeli svoje. Niti slutili nismo, da bodo ti nepopolni, nereprezentativni tehnični predmeti 50 let kasneje postali del naše osebne nostalgije, topografija našega kulturnega in čustvenega področja, kjer smo nekoč živeli. Projekt JUS oziroma serija grafik Darka in Marka Miladinovića prek kultnih tehničnih znamk bivše Jugoslavije pripoveduje zgodbo o nekem obdobju, neki generaciji in nekem načinu življenja, ki se je odvijalo na teh področjih.
Ta projekt je nujen predvsem zame in za mojo generacijo, ki je bila biološko rojena v času SFRJ. Poleg tega je zame pomemben še iz enega razloga, saj sem v tej isti državi, SFRJ, zasnoval in ustvaril tudi svoj umetniški alter ego - Ramba Amadeusa, tako da bi bila lahko med eksponati tudi blagovna znamka Rambo Amadeus. Razlika je le v tem, da je Rambo Amadeus kot blagovna znamka SFRJ nekako uspel preživeti razpad države, v kateri je nastal, in obstati na območju bivše SFRJ, kjer uspešno deluje še danes. Za mlajše generacije je ta projekt izjemno dragocen, saj lahko spoznajo, kako je bila industrijska proizvodnja v času socializma kakovostnejša, funkcionalnejša in trajnejša od dobrin, ki jih dandanes proizvajajo v tržnem kapitalizmu.